400 TL ve üzeri alışverişe ücretsiz kargo
Hesabım
Sepetim
Filtre
Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Çaydanlık

Çaydanlık, Türk mutfak kültürünün en önemli gereçlerinden birisidir. Sabah kahvaltılarından akşam yemeği sonrası tatlıların ve sohbetin yanına kadar günün pek çok anında bir bardak sıcak çay bize eşlik etmektedir. Çaydanlıklar da çayın lezzetini tam anlamıyla vermesi için alırken oldukça özenilen gereçlerdir. Acar Home bünyesinde pek çok farklı çeşidi ve boyutu olan çaydanlıklar her kesime hitap ediyor.

Çaydanlık Çeşitleri Nelerdir?

Olmazsa olmaz mutfak aletlerinden birisi olan çaydanlıklar her zevk ve ihtiyaca hitap edecek kadar çeşitli modellere sahiptir. Farklı materyallerde, boyutlarda ve renklerde üretilen çaydanlıkların çeşitlerini şu şekilde listeleyebiliriz.

  • Emaye Çaydanlıklar
  • Çelik Çaydanlıklar
  • Granit Çaydanlıklar
  • Porselen Çaydanlıklar

Çaydanlıkların Bakımı Nasıl Yapılır?

Çayları hep ilk günkü lezzeti ile içebilmek için çaydanlıkların temizlik ve bakımlarının titizlikle yapılması gerekmektedir. Çaydanlıklar kullanıldıkça zaman içerisinde pek çok faktörden etkilenebiliyor ve hem çaydanlıkların iç kısmı hem de dış kısımları bazı sorunlar yaratabiliyor. Çaydanlıkların bakımının düzenli yapıldığı durumlarda kullanım ömrü de oldukça uzun oluyor ve çayların lezzeti hep aynı kalıyor. Zaman içerisinde kireçlenen çaydanlıkların bakımında ilk sırada limon tuzları yer alıyor. Kaynayan suya eklenen 2 kaşık limon tuzu ile çaydanlığınızdaki tüm kireçlerden anında kurtulmanız mümkün. Çaydanlığın dış kısmını parlatmak için ise limon veya kahve telvesi kullanabilirsiniz. Eğer mümkünse çayları içme suyu ile demlemek de hem çaydanlığın kireçlenmesini engeller hem de çayların lezzetini arttırır.

Çaydanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çaydanlık alırken ilk dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi çaydanlığın boyutudur. Kalabalık bir aileniz varsa ya da çok fazla çay tüketiyorsanız tekrar tekrar çay demleme zahmetine girmemek için daha büyük ebatlarda üretilen çaydanlıkları tercih etmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken başka bir unsur da hangi materyalden üretilmiş bir çaydanlığı tercih edeceğinizdir. Çelikten emayeye, porselenden döküme pek çok materyalden üretilmiş çaydanlıklar mevcuttur. İçerisinde bakteri barındırmaması ve çeşitli renklerde üretilmesi sebebiyle emaye çaydanlık tercih edebilirsiniz. Leke tutmayan dış yüzeye sahip olması ve enerji tasarrufu yapması açısından da granit modeller öne çıkmaktadır.